Infrastructure as Code? – Azure CLI !

W poprzednim artykule pokazałem w jaki sposób możemy użyć szablonów ARM do tworzenia infrastruktury w Azure, jako część podejścia Infrastructure as Code (IaC). 

W tym artykule chcę przedstawić kolejne narzędzie, które możemy w tym celu wykorzystać – Azure CLI.


Ponieważ celem artykułu jest przybliżenie możliwości narzędzia, a nie kurs jego nauki, po szczegółowe informacje i samouczki zapraszam do oficjalnej dokumentacji.(https://docs.microsoft.com/en-us/cli/azure/get-started-with-azure-cli?view=azure-cli-latest).  

Jeżeli prowadzisz firmę i chciałbyś wykorzystać podejście Infrastructure as Code w swoich projektach, a Tobie i Twojemu zespołowi brakuje wiedzy z tego obszaru to mam w swojej ofercie szkoleniowej 2-dniowe warsztaty Infrastruktura jako kod.


Azure CLI (Azure Command Line Interface), jak sama nazwa wskazuje to narzędzie linii poleceń, więc nie spodziewajmy się tutaj udogodnień graficznych, podobnych do tego co oferuje Visual Studio dla szablonów ARM. W przeciwieństwie do deklaratywnego sposobu tworzenia infrastruktury oferowanego przez ARM, Azure CLI wykorzystuje podejście imperatywne, czyli polegające na wydawaniu poleceń. Na przykład:  

az group create –l westeurope –n MyResourceGroup

Polecenie to nakazuje utworzenie grupy zasobów o nazwie MyResourceGroup w lokalizacji westeurope.  

Ta sama operacja z użyciem szablonów ARM wyglądałaby następująco: 

{ 
  "$schema": "https://schema.management.azure.com/schemas/2019-04-01/deploymentTemplate.json#", 
  "contentVersion": "1.0.0.0", 
  "parameters": {}, 
  "functions": [], 
  "variables": {}, 
  "resources": [ 
    { 
      "name": "MyResourceGroup", 
      "type": "Microsoft.Resources/resourceGroups", 
      "apiVersion": "2019-10-01", 
      "location": "westeurope", 
      "dependsOn": [ 
      ], 
      "tags": { 
      } 
    } 
  ], 
  "outputs": {} 
} 

Składnia poleceń Azure CLI jest typowa dla tego typu narzędzi i składa się z ciągu poleceń i argumentów. Wszystkie instrukcje zaczynamy od polecenia az <grupa_poleceń> po którym następuje właściwe polecenie, takie jak create czy list i przekazanie argumentów do polecenia. 

Porównując tworzenie tak prostego zasobu jak Resource Group za pomocą szablonów ARM do tej samej operacji wykonanej za pomocą Azure CLI widzimy, że w Azure CLI jest to jedna komenda, a w szablonie ARM cały zestaw atrybutów i ich wartości. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że szablony ARM dają większą kontrolę i możliwości, co nie do końca jest prawdą, gdyż w Azure CLI mamy do dyspozycji wszystkie udogodnienia znane z konsoli bash, takie jak: 

 • formatowanie odpowiedzi (wyjścia), tutaj domyślnie używany jest JSON, ale możemy także wyświetlić wynik polecenia w formie tabeli (table) lub w formacie TSV (tab separated values), gdzie wartości oddzielone są od siebie tabulatorem
 • narzędzia takie jak grep 
  • az vm list --query "[?powerState=='VM running'].name" | grep my_vm 
 • Przypisywanie wartości do zmiennych. Tak utworzoną zmienną o nazwie runnin_vm_ids możemy wykorzystać w innym poleceniu:
  • running_vm_ids=$(az vm list -d -g my_rg --query "[?powerState=='VM running'].id" -o tsv) 

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu masz wątpliwości, które narzędzie jest lepsze, ARM Templates czy Azure CLI, to niestety nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości, gdyż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak jak z każdym narzędziem, powinniśmy używać tego co jest najlepsze do rozwiązania danego problemu. Przykładowo jedne usługi łatwiej będzie utworzyć za pomocą Azure CLI aniżeli przy pomocy szablonów ARM. Tak samo w drugą stronę. Ja osobiście używam obydwu tych podejść, i tak samo robi większość osób z mojego otoczenia, a trzeba pamiętać, ze nie są to jedyne narzędzia tego typu bo mamy do dyspozycji jeszcze Azure PowerShell i Azure SDKs, którym niedługo poświęcę osobne artykuły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s